Egipt safaga stacjonarnie – cały rok

Egipt safaga stacjonarnie – cały rok

Fundacja DivingTeam24

Działa na zasadzie 100% non-profit. Powstała aby propagować aktywność sportową, rozpowszechniać zdrowy sposób na życie oraz budować świadomość zdrowotnego wpływu aktywności fizycznej. Zyski z działalności przeznaczone są na realizowanie celów statutowych Fundacji DivingTeam24  jakie postawił przed nią fundator.

 

EGIPT NURKOWANIE

Safaga, to małe portowe miasteczko, na południe 53km od tłocznej Hurghady. Kiedyś miasteczko typowo portowe zaś od kilku lat Safaga nabiera znaczenia jako kurort nurkowy. Morze Czerwone to jednej z najpiękniejszych raf koralowych, które przyciągają nurków z całego świata.

Safaga jest bardziej kameralna i o wiele rzadziej odwiedzana przez turystów niż tłoczne Dahab, Sharm el El-Sheikh czy Hurghada. Dlatego rafy są nieomal niezniszczone. Pod wodą jest jest więcej ryb niż nurków. Tobia Arbaa i Tobia Hamra to dwa łańcuchy raf koralowych, unikalne i niepowtarzalne podwodne krajobrazy.

Miłośnicy wraków też mają tu swoje perełki eksplorują wrak Al Kafhain i promu Salem Express – jeden z najbardziej znanych wraków na świecie

Tutejsze rafy uważane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Dodatkowo ich atrakcyjność podnosi fakt, że są one niezwykle różnorodne – występują tu zarówno płytko położone, rozległe rafy, wystające z piaszczystego dna niewielkie słupy i koralowe wysepki, stanowiące raj dla kłębiącego się morskiego życia, oraz sięgające gigantycznych głębokości podwodne ściany, będące miejscem żerowania licznych gatunków ryb.

Nocleg i samolot według aktualnej oferty biur turystycznych.

Pakiet nurkowy w Egipcie to ok 190 Euro

Pakiet zazwyczaj obejmuje:

 • 5 dni nurkowych tj. 10 nurkowań z łodzi
 • Transfery z/do hotelu
 • Lunch na łodzi
 • Zimną wodę
 • Cola do lunchu
 • Napoje gorące nieograniczone
 • miejscowe podatki i opłaty
 • Butle 12l z powietrzem + balast

Standardowe dopłaty do nurkowania w egipcie:

 • do butli 15 l z powietrzem – sztuka – 4 euro
 • do butli 15 l z nitrox – sztuka – 6 euro
 • nitrox do butli 12 l – 3 euro

Safaga nurkowanie – miejsca nurkowe dostępne z łodzi 

Ras Abu Soma – jedna z najbardziej wysuniętych raf w Safadze. Ściana łagodnie opadająca piaszczystym plateu do głębokości 40 m. Piaszczyste dno zamieszkują płaszczki, Stone Fish, Crocodile Fish, Red Sea Walkman. Eagle Ray tez nie będzie tutaj rzadkością. Rafa porośnięta jest koralami miękkimi, którymi żywi się żółw

Tobia Arbaa – dosłowna nazwa oznacza „cztery wieże”, ale wyrasta tu siedem wież z piaszczystego dna z głębokości od 10 do 15 m. Idealne miejsce dla miłośników fotografii. Jedno z ciekawszych miejsc nurkowych na terenie Safagi, można tutaj spotkać wszystkie gatunki ryb rafowych Banner Fish, Skorpion Fish, Puffer Fish, Lion Fish, Glass Fish, Eagle Ray, Ośmiornice, a nawet Reef Shark. Ściany ergów są całkowicie pokryte różnorodnymi koralami, wśród których mieszkają tysiące kolorowych rybek. W siódmym ergu mieszkają tutaj Napoleon oraz Żółw, których można spotkać na nurkowaniu nocnym, na dnie spotkać można Kraby, a nawet Langusty. Miejsce idealne dla miłośników nocnych nurkowań oraz fotografów.

Tobia Hamra – jest to ścianka od 5 do 10 m z piaszczystym plateau. Miejsce nadaje się idealnie dla początkujących nurków i tych którzy robią kursy. Wschodnia ściana osiąga nawet do 30 m. Występują tu ogrody twardych korali, Torpedo Rays, Sand Rays, Butterflay Fish, Black Mask, Puffer Fish.

Tobia Kebir – idealne miejsce dla nurków o wszystkich poziomach zaawansowania. Rafa składa się z jednego masywu koralowego i z małych ergów na jego południowej stronie, które są od siebie pooddzielane kanałami. Miejsce to jest bogate we wszystkie gatunki ryb Morza Czerwonego, w kanale na trawiastym dnie spotkać można Płaszczki i Crocodile Fish. Ściana jest pokryta miękkimi i twardymi koralami. Dziura znajdująca się na ścianie rafy jest porośnięta miękkimi koralami, które zamieszkują niezliczone ilości Glass Fishe. Nieopodal cumowiska, tuż przy trawiastym dnie spotkać można Garden Eels. Natomiast na zewnętrznej stronie stada młodych Barakud, Groupery i Mureny.

Tobia Soraya – to zespół ergów tworzących łańcuchy koralowe wokół których można wykonywać ćwiczenia nurkowe jak i zaawansowane nurkowania w prądzie na zewnętrznych krawędziach rafy. Można tutaj spotkać wiele Płaszczek a także żółwie, stada Banner Fish, Spade Fish. W załomach rafy występują Glass Fish-e, a w dziurach koralowych Groupery. Nocą żerują mureny i ośmiornice penetrujące ściany rafy.

Gamul Kebir – bardzo ciekawa rafa, która pomimo niewielkich głębokości może wiele zaoferować. Niedaleko głównego ergu w kierunku północno wschodnim znajduje się parę ergów, bogato pokrytych koralami tworząc ciekawe topograficznie miejsce nurkowe. Można tutaj spotkać wszystkie gatunki ryb rafowych, zewnetrzne krańce rafy zamieszkują Black i White Snappers, Barakudy, Crocodile Fish, Scorpion Fish, Mureny. Na północnej stronie Cave Sweppers, Lion Fish, jest to idealne miejsce dla fotografów.

Panorama Reef – legendarna rafa najbardziej znana z raf w okolicach Safagi zaliczana do ścisłej czołówki najpiękniejszych raf Morza Czerwonego. Ogromna, owalna skała wyrastająca z głęboko położonego dna morskiego ma wiele do zaoferowania. Otchłań wokół tej formacji koralowej ma ponad 400 m. Każda ze stron tego ogromnego ergu jest warta wizyty a szczególnie plateau północne oraz południowe. Głębokie nieomal niekończące się ściany wabią wiele pelagicznych gatunków ryb jak Tuńczyki, Barakudy, Manty, Rekiny Rafowe, Delfiny, Napoleony, Rekiny Szare i Młoty. Cała południowa ściana pokryta jest Anemon Corals, w którym mieszkaja Clown Fish. Ściany porośnięte są koralami miękkimi, natomiast piękne gorgonie występujące na 40 m.

Middle Reef – nazwa rafy wzięła się od swojego położenia – znajduje się w środku pomiędzy Abu Kafan a Panoramą Reef. Jest to duży owalny erg koralowy, który od strony południowej jest poszarpany i pokruszony tworząc tym samym niesamowicie wyglądający labirynt koralowy. Na południe od wejść do kanałów znajdziemy spora kolumnę koralową wyrastającą prawie pod powierzchnię wody. Idealne miejsce dla miłośników fotografii.

Shaab Quais – dwa bloki koralowe pokryte w całość koralami twardymi oraz miękkimi, rafa oferuje nurkom płytkie kolorowe miejsca jak i spadek do głębokości 40 m. Mieszkańcami nurkowiska są Napoleony, wcześnie rano spotkać tu można Rekiny Rafowe.Północna część obrośnięta jest miękkimi koralami, które swym pięknem wabia do siebie stada Bassletów i Butterflay Fish. Jest to jedna z najbardziej kolorowych raf tej okolicy.

Shaab Claude – niewielka rafa znajdująca się w pobliżu Shaab Sheer, składa się jednego dużego ergu. Na jego południowej stronie znajdziemy jeszcze kilka mniejszych ergów pooddzielanych od siebie kanałami. Na północnej stronie spotkamy duże stada Goat Fish, Banner Fish, Masked Fish, Butterflay Fish. Często natkniemy się tu na Eagle Ray i na Rekina Rafowego. Kanały zamieszkują Mureny, a na wierzchołkach ergów spotkać można żółwia.Ściany rafy pokryte są gorgoniami oraz koralami miekkimi.

Abu Kafan North – jedna z najpiękniejszych raf okolicy Safagi. Rafa oferuje dwa plateau znajdujące się na jej północnym oraz południowym krańcu. Strona wschodnia i zachodnia to pionowe ściany opadające do głębokości kilkuset metrów. Fascynująca rafa porośnieta koralami, występują tu Manty, Napoleony, Barakudy, Rekiny Rafowe i Szare. Południowe Plateau jest królestwem Fusilierów i Bassletów, na północnym plateau spotkamy Black i White Snappers, jest tu parę żółwi, a ściany zamieszkiwane są przez Scorpion Fish

Salem Express – był jednym z promów kursujących z pielgrzymami pomiędzy portem Safaga, a saudyjskim portem Jeddah. 16 grudnia 1991 roku prom ten, który wielkością dorównywał Thistlegorm`owi wracał z Arabii Saudyjskiej z ponad 400 pasażerami na pokładzie. Niektóre źródła podają, że mogło być nawet dwa razy tyle samo osób na pokładzie. Doświadczony kapitan Moro był na mostku i jako jedyny z wielu kapitanów skracał podróż o 2 godziny lawirując pomiędzy rafami Handymana. Jednak tej nocy, przy sztormowej pogodzie statek zahaczył o jedną z raf i zaczął nabierać ogromne ilości wody przez uszkodzony wjazd dla pojazdów. 20 minut później całkowicie pogrążył się w morzu i spoczywa na głębokości 32 m na lewej burcie. Uratowało się 180 osób płynąc samodzielnie do brzegu, gdzie wycieńczonych znajdowano na plaży

Zenobia jest aktualnie jedną z najciekawszych atrakcji i wyzwaniem dla nurków. Cypr Nurkowanie Wrak Zenobia Do wraku płyniemy szybkim zodiakiem w 5 min.  Zenobia osiadła na lewej burcie, na piaszczystej nawie na maksymalnej głębokości 43 m. Z jednej strony ściana sterburty stanowi stalową płaszczyznę długą na 18 m. Dlatego na wraku mogą nurkować nawet początkujący nurkowie. Cypr Nurkowanie Wrak Zenobia Nurkowanie zaczyna się zwykle przy jednej z opustówek  zamocowanych na dziobie bądź rufie promu. Widoczność na wraku bardzo dobra i wynosi latem od 30 m do 50 m zimą. Temperatura wody waha się od 18 do 24 stopni. Dużym przeżyciem dla niedoświadczonych nurków jest samo opłynięcie Zenobii. Wrak ma długość 170 m. Na rufie wystają obie śruby – każde skrzydło ma wysokość nurka.

WRAK PROMU MS ZENOBIA – JEDNA Z NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI NURKOWYCH W TEJ CZĘŚCI EUROPY

Doświadczeni nurkowie mają możliwość pełnej penetracji wraku. Wykonania na nim nurkowań rekreacyjnych jak i również nurkowań dekompresyjnych. Baza z której korzystamy supportuje również nurków Trimixowych i REB’owych Zenobia jest idealnym miejscem do podniesienia swoich uprawnień nurkowych. W ramach naszych wyjazdów organizujemy programy szkoleniowe:

 • Twinset Diver – Kurs nurkowania z użyciem zestawu dwubutlowego, popularnie zwanego twinsetem. Celem szkolenia jest nauczenie kursanta efektywnego korzystania z posiadanego sprzętu i rozumienia zasad, jakimi rządzi się dobrze dobrana i bezpieczna konfiguracja.
 • Sidemount Diver – Kurs nurkowania w konfiguracji bocznej, obejmujący procedury awaryjne, ratownicze i metody uzyskiwania idealnego trymu odpowiednie dla side mountu.
 • Multi Stage Diver –  Kurs nurkowania w konfiguracji bocznej, z wieloma butlami obejmujący procedury awaryjne, ratownicze i metody uzyskiwania idealnego trymu odpowiednie dla sidemountu. I jest swoista przepustką do nurkowań technicznych dla sidemountowców
 • Master Diver – Kurs, który jest najwyższym stopniem nurkowego wtajemniczenia na ścieżce rekreacyjnej i jednocześnie otwiera drzwi do świata nurkowań technicznych, umożliwiając planowanie i wykonywanie nurkowań z ograniczoną dekompresją powietrzną do maksymalnej głębokości 50 metrów.
 • Advenced Nitrox -Kurs nurkowania technicznego umożliwiający planowanie i wykonywanie nurkowań dekompresyjnych do głębokości 50 metrów i z użyciem gazu dekompresyjnego do 100% tlenu. Bez limitu czasu dekompresji.
 • Trimix Diver – Kurs nurkowania na mieszankach helowych, do 65 m, umożliwiający bezpieczne zaplanowanie i wykonanie nurkowania na trimixie o zawartości tlenu wiekszęj niż 17%, z użyciem dowolnej ilości gazów dekompresyjnych i podróżnych.

CYPR NURKOWANIE WRAK ZENOBIA KOSZTY WYJAZDU:

Samolot: aktualnej stawki operatora lotniczego

Koszty noclegu: Hotel SAN REMO*** – budżetowy hotel 5 min piechotą od bazy nurkowej. Ceny zazwyczaj 300-500 zł/HB tydzień

Cypr Nurkowanie Wrak Zenobia: Pakiet nurkowy to 370 euro (w raz z dniem wyjazdowym na Agi Napa). Obejmuje butle 12’tki z powietrzem, balast i przewodnika na każdych czterech nurków. To bardzo ważne bo grupy mogą być niezależne od siebie!!!

Wstępny plan nurkowy obejmuje: 

1 Dzień – check dive na Agia Napa

2-5 Dzień Wrak ZENOBIA nurkowanie z Zodiaka lub inne wybrane przez nas lokalizacje – ale wrak jest najlepszy i ogromny. Tak duży że podczas tych ośmiu nurkowań nie ma możliwości żeby obejrzeć go całego.